Izņemamās zobu protēzes

Izņemamās zobu protēzes

Lai gan neviens nav sajūsmā par situāciju, kad atlikusi viena iespēja - parciālas vai totālas izņemamās protēzes-, tās tomēr lieliski palīdz ēst, runāt un smaidīt, īsāk sakot, atgūt dzīves kvalitāti.

Vienlaikus ar gremošanas funkcijas nodrošināšanu, izņemamās protēzes arī atslogo atlikušos zobus, neļauj tiem sagāzties, tādējādi pasargājot no veselas virknes ar to saistītu problēmu.

Pareizi koptas, izņemamās protēzes vidēji kalpo 5-7 gadus.

Īsumā par izņemamām protēzēm

Kad mutē vairs nav atlicis neviens zobs, tiek piedāvātas totālās izņemamās protēzes. Ja, savukārt, palicis ir kaut viens zobs, tiek taisīta parciālā zobu protēze.

Totālās plates - Pēc tam, kad mutes dobums ir sadzijis pēc pēdējo zobu izraušanas (parasti gaida 2-3 mēnešus), ķeras pie totālo protēžu gatavošanas. Dzīšanas periodā var valkāt pagaidu totālās protēzes, lai nebūtu jādzīvo bez zobiem. Tomēr tās ātri paliks vaļīgas un neatbilstošas, jo dzīšanas rezultātā mainīsies kauls un smagana. Šo periodu izturēt palīdzēs protēžu līme.

Parciālās izņemamās protēzes - ir vairāku veidu. Parciālās plates sastāv no plastmasas zobu rindas, kas izvietota uz plastmasas bāzes. Tās ir izgatavotas no akrila plastmasas. Bāze ir smaganas krāsā, zobu rindas krāsa un forma tiek piemeklēta atbilstoši jūsu zobiem.

Loks no parciālās plates atšķiras ar bāzi. Tā kā tā pamatā ir metāla lokveida karkass, šīs protēzes bāze, salīdzinot ar parciālo plati, apjoma ziņā ir krietni vien mazāka- tikai metāla stīpa. Plastmasa šajā konstrukcijā tiek pielietota zem mākslīgajiem zobiem kā bāze, kas notur zobus un aizstāj zudušo kaula apjomu.

Parasti parciālās protēzes ar metāla skavu palīdzību vietā notur jūsu atlikušie zobi, tomēr ne vienmēr skavas ir iespējams veiksmīgi noslēpt. Tāpēc populāras ir kļuvušas arī Valplast plates, kas dēļ savas elastības noturas pie zobiem un smaganām izmantojot zem sevis ejošās vietas.

Katram no šiem parciālo protēžu veidiem ir savs pielietojums. Kuru protēzi labāk izvēlēties, jums ieteiks jūsu zobārsts.

Kā es izskatīšos un jutīšos ar protēzēm?

Pirmās dienas un pat nedēļas sajūta var būt dīvaina. Var parādīties noberzumi un jēlumi. Taču tas ir kā ar jaunām kurpēm- tās ievalkājas, bieži vien tomēr prasot korekcijas vizīti pie ārsta. Pirmās korekcijas var būt nepieciešamas jau pēc 24 stundām. Dažkārt protēzes neļauj vairs tik labi sajust ēdiena garšu. Bet šīs sajūtas ar laiku daļēji atgriežas.

Protēzēm ir jāimitē jūsu dabīgā zobu rinda. Bieži vien tās izskatās pat ievērojami labāk, nekā jūsu agrākie, dabīgie zobi. Kad jūs veiksmīgi būsiet saraduši ar jaunajām sajūtām mutē, sapratīsiet, ka varat gluži labi gan ēst, gan runāt, gan smaidīt. Tomēr jāatceras, ka Dieva darinājumu atkārtot nespēs ne pasaules labākie zobārsti, ne tehniķi!

Kā tikt galā ar šļupstēšanu?

Dikcija ar laiku normalizējas gandrīz visiem protēžu valkātājiem, citam ātrāk, citam vēlāk. Lai paātrinātu šo procesu, iesakām jums trenēties, skaļi lasot avīzi, vai doties pie vismazrunīgākā drauga vai draudzenes uz pāris stundu patērzēšanu.

Ātrākai dikcijas uzlabošanai arī palīdzēs protēzes atstāšana naktī mutē pirmās nedēļas laikā. Turpmāk gan to nav ieteicams darīt.

Kā pareizi kopt izņemamo protēzi?

Jūsu zobārsts jums izskaidros, kā pareizi kopt izņemamu protēzi. Precīzāku aprakstu atradīsiet nodaļā „Izņemamo protēžu kopšanas padomi”. Jo pareizāk ievērosiet šos padomus, kā arī pareizu ikdienas mutes dobuma kopšanu, jo ilgāk jums kalpos jūsu jaunā plate. Arī protēzēm laiku pa laikam var būt nepieciešama profesionāla apkope- vai nu aktivizēt skavas, veikt pārbāzēšanu vai malu korekciju. Ar gadiem, mainoties kaulam, zobu protēze kļūs vaļīga un iesēdīsies. Zobārsts jums palīdzēs noteikt brīdi, kad nepieciešams ķerties pie jaunas izgatavošanas.

 

Informācija personām ar funkcionāliem traucējumiem

© 2011 Pērle Zobārstniecība, SIA|Visas tiesības aizsargātas