Minimāli invazīvā zobārstniecība

Minimāli invazīvā zobārstniecība

Minimāli invazīvo zobārstniecību (MIZ) aizsāka grupa progresīvi domājošu zobārstu-zinātnieku, balstoties uz atklājumiem, kas mainīja izpratni par kariesu. Patlaban tā ir izvērtusies par jaunu metodoloģiju, kas pārspēj vecos zobu labošanas paņēmienus visās zobārstniecības jomās. 

MIZ pamatprincips ir maksimāla dabīgo audu saudzēšana. MIZ zobārsts:

 • novērtē, kuru kariesu ārstēt, kuru nē,
 • lai neatvērtu zoba nervu, dažkārt atstāj plānu kariesa slāni un hermētiski iesprosto to, neļaujot progresēt,
 • māk pielīmēt zoba restaurāciju, nevis to “ieāķē”, ieurbjoties zobā.

Ilustrācijai – piemērs: pacientam ir nolūzis dzīvs priekšzobs. Parastais zobārsts izņem zoba nervu, ieliek tapu un uzcementē zoba kroni. MIZ zobārsts, orientējoties jaunākajās adhezīvajās tehnoloģijās, pielīmē to pašu zobu atpakaļ vai arī izgatavo glītāku zobu no porcelāna un pielīmē to vecā, neglītā vietā. Kāda būs zoba nākotne abos gadījumos? Kādu dienu zobs, neveiksmīgi uzkožot, var salūst. Pirmajā gadījumā lūzīs zoba sakne, un to nāksies izraut. Otrajā gadījumā zobs, ja arī lūzīs, tad turpat, kur bija nolūzis pirms tam, un to varēs pielīmēt atpakaļ.

Otrs piemērs: paciente vēlas taisnākus un baltākus zobus. Parastais zobārsts ierosina uzlikt visiem redzamajiem zobiem baltus porcelāna kronīšus. MIZ zobārsts piedāvā teju neredzamu īstermiņa ortodontiju (Six Month Smiles), saudzīgu balināšanu un, ja nepieciešams, kāda atsevišķa zoba formas korekciju. Arī šoreiz mēģināsim modelēt zobu nākotni. Pirmajā gadījumā zobi būs noslīpēti un tiem kādreiz būs jāliek jauni kronīši. Otrā gadījumā tie būs skaisti dabīgie zobi, kurus, labi kopjot, paciente nēsās netraumētus līdz mūža beigām.

Zobārstniecības Pērle zobārsti savā praksē īsteno MIZ principus. Savukārt pacienti ir priecīgi un pateicīgi, jo novērtē to, ka minimāli invazīvā zobārstniecība ir patīkamāka un bieži saudzē un pasargā ne tikai viņu dabīgos audus un autentisko izskatu, bet arī maciņu.

MIZ darbu galerija

Annas stāsts

Annai bija burvīgs smaids, taču atsegtā zobu rinda atklāja skumīgu ainu – tajā bija manāms ģenētisku faktoru (iedzimta dzeltenīga krāsa, zobu forma, kas veicina aplikuma uzkrāšanos piesmaganas zonā dabīgās bedrītēs) un nepareizu ieradumu (nepietiekama vai nepareiza zobu kopšana pusaudža gados, nepareizas pārtikas lietošana) kombinācijas nepievilcīgais „šarms”.

Problēmas apraksts:

 • tumša zobu krāsa
 • balti plankumi (demineralizēta emalja)
 • dzelteni/brūni plankumi (pigmentēta demineralizēta emalja)
 • tumšas/vecas plombes 

Tradicionāli Annai tiktu piedāvāts samierināties ar esošo situāciju, veikt zobu estētisko pārklāšanu ar kompozīta materiālu vai izmantot porcelāna plāksnītes. Savukārt minimāli invazīvā zobārstniecība (MIZ) paredz maksimālu dabīgo zobu audu saglabāšanu, tāpēc metodēm, kas tiks pielietotas ārstēšanā, jābūt ar zinātniski pierādītu nekaitīgumu un efektivitāti.  

Mūsu piedāvātais ārstēšanas plāns:

 • mikroabrāzija – ķīmiski mehāniska virsējā emaljas slāņa noņemšana dažu desmitu mikronu biezumā; tiks veikta vairākos seansos, starplaikos lietojot remineralizējošo pastu MI Paste Plus (GC Corporation, Japāna)
 • iespējams, biezākās un pigmentētākās emaljas vietās jāveic arī makroabrāzija – mehāniska emaljas noņemšana dažu simtu mikronu biezumā 
 • balināšana – mājas balināšana, vienīgā zinātniski pierādītā zobu audiem nekaitīgā un arī visefektīvākā balināšanas metode; šajā gadījumā balināšana samazinās atšķirību starp baltajiem plankumiem un emaljas toni un, protams, darīs laimīgāku Annu un visus, kas uz viņu lūkojas
 • redzamo, krāsā atšķirīgo plombju nomaiņa

Ārstēšanas gaita

Ārstēšanas kurss sākās ar trim mikroabrāzijas procedūrām. Starp seansiem Anna lietoja MI Paste Plus (GC Corporation, Japāna), kas piegādā zobam kalciju biopieejamā formātā (līdzīgi kā mātes pienā un siekalās esošais kalcijs) un ir zinātniski pierādīta kā visefektīvākā remineralizējošā pasta.

Pēc mikroabrāzijas vizuālās izmaiņas bija pamanāmas, taču neatbilda cerētajām. Zobi bija kļuvuši izteikti tumšāki, kas ir loģiski – emaljas baltie demineralizētie laukumi bija sarukuši, atsedzot dabīgo tumšo zobu krāsu un irdenos, pigmentētos dziļākos emaljas slāņus dabīgajās virsmas ielocēs un iedobēs. Uz sānu priekšzobiem esošās emaljas ieloces ir reta anatomiska īpatnība, kas šoreiz nospēlējusi negatīvu lomu – tajās sakrājies daudz aplikuma un notikusi dziļāka demineralizācija un pigmentācija. Šādās vietās mikroabrāzijas veikšana ir apgrūtināta.

Pēc nelielas makroabrāzijas ieloces izskatījās labāk. Turpinājām ar nākamo soli. Lai uzsāktu mājas balināšanu, abiem žokļiem tika izgatavotas individuālās kapes. Balināšanai tika lietota 10% karbamīda peroksīda želeja (Opalescence PF 10%, Ultradent), kuras aktīvā komponente ir 3,5% ūdeņraža pārskābe – vājākā iespējamā balinātāja koncentrācija. 40 gadus ilgi zinātniskie pētījumi rāda, ka, balinot ar šādas koncentrācijas līdzekli, efekts iestājas lēnāk, bet labāk, turklāt nenodarot ļaunumu zobiem. Pirmās nedēļas beigās krāsas uzlabojums bija acīmredzams. Taču pēc otrās un trešās nedēļas starpība starp sākotnējo zobu toni un tagadējo bija niecīga. Atklājām, ka Anna ar balinātāju rīkojas pārāk taupīgi. Pēc devas noregulēšanas (apmēram divas tūbiņas nedēļā uz abām zobu rindām) sasniedzām cerēto efektu. Pēc piecu nedēļu ilgas balināšanas, iztērējot piecas tūbiņas balinātāja, centrālo priekšzobu krāsa atbilda Vita skalas C1 tonim (sākuma tonis bija A3,5). Latvijas apstākļos šis tonis ir uzskatāms par vienu no gaišākajiem dabīgi baltajiem toņiem. Otrie un trešie zobi diemžēl bija tumšāki. Taču bija cerība, ka pārplombējot situācija uzlabosies.

Nākamo soli – plombēšanu – varēja uzsākt ne ātrāk kā divas nedēļas pēc balināšanas, kuru laikā stabilizējas zobu tonis, no zobu audiem tiek izvadīts liekais skābeklis un atgriežas ūdens. Pēc plombēšanas darbu beigām kopskats ievērojami uzlabojās. Kad pēc vairākiem mēnešiem uzaicinājām Annu ierasties uz noslēguma foto, ienākot kabinetā, gaišs smaids atplauka gan Annas, gan mūsu sejās. Efekts bija pārsteidzoši labs. Gandarījumu radīja arī tas, ka Annas zobu audi tika maksimāli saglabāti un kopējās izmaksas bija mazākas nekā ārstējot tradicionāli. 

Janas stāsts

Cerēdama uz sev pieņemamu risinājumu, Jana bija viesojusies pie vairākiem zobārstiem, tomēr bez panākumiem. 

Problēmas bija sekojošas:

 • sagriezies un īsāks viens no centrālajiem priekšzobiem 
 • šķirbas starp zobiem
 • nevienmērīga zobu krāsa, vecas plombas
 • pārkrāsojies kreisais otrais priekšzobs 

Līdz šim ārsti bija piedāvājuši Janai uzlikt kroņus visiem četriem priekšzobiem. Tas nozīmētu vairāku dzīvu, salīdzinoši maz plombētu zobu slīpēšanu. Jana nespēja samierināties ar šādu domu.

Mēs Janai piedāvājām sekojošu ārstēšanas plānu:

 • ortodontiska ārstēšana, ar kapju palīdzību savēršot labo centrālo zobu taisni
 • pārkrāsotā zoba kanāla pārārstēšana
 • abu zobu rindu balināšana
 • tumšo plombju pārplombēšana
 • kroņa izgatavošana pārkrāsotajam kreisajam otrajam priekšzobam

Ortodontiskā ārstēšana notika ļoti ātri un viegli. Jana bija priecīga, ka caurspīdīgo kapi neviens nemanīja, bet zobi ātri taisnojās un spraugas noslēdzās. Ar ortodontiskās kapes palīdzību Jana veica arī mājas balināšanu, kas nozīmēja naudas un laika ietaupījumu. Kad krāsa bija nostabilizējusies, izveidojām pagaidu kroni tumšajam priekšzobam. Tas ļāva Janai iegūt ilgi kāroto gaišo, vienmērīgo zobu krāsu. Ortodontiskās ārstēšanas beigās pagaidu kronis tika nomainīts pret cirkonija kroni un zobu plombas tika nomainītas ar attiecīgu formas korekciju, izmantojot kompozīta materiālu (bondings).

Minimāli invazīvās zobārstniecības (MIZ) koncepts, kas tika izmantots ārstēšanā, ļāva Janai:

 • pasargāt zobu audus
 • ietaupīt līdzekļus
 • iegūt dabīgu, gaišu un estētisku smaidu

Pirms

Pēc