Skip to main content

Balināšana

Kādu balināšanas metodi man izvēlēties – mājas balināšanu ar 10% vai 16% CP vai arī profesionālo balināšanu?

Bieži vien mums tiek uzdots jautājums – kāpēc jāņem balinātājs ar vājāku koncentrāciju. Balināšanas efekts nav atkarīgs no balinātāja stipruma, taču kaitīgums gan! Zinātniski pierādīts kā nekaitīgs ir vienīgi 10% karabmīda peroksīds (10%CP). 16% CP, iespējams, izbalinās nedaudz ātrāk, taču, izraisīs stiprāku jutīgumu. Turklāt, mēs nezinām, vai Jūsu siekalas spēs kompensēt pietiekami laicīgi un efektīvi balinātāja demineralizāciju. Profesionālā balināšana ar augstām koncentrācijām, savukārt, būs ātra (apmēram 1h), taču tā noteikti izraisa zobu demineralizāciju (cerams, atgriezenisku!) un nekontrolētu jutīgumu, turklāt, bieži vien, lai panāktu maksimālo efektu papildus tāpat ir nepieciešama mājas balināšana vismaz vienu nedēļu.

Cik ilgi vajadzētu lietot 10% CP balinātāju?

Parastais balināšanas kursa ilgums ir no 2-4 nedēļām. Ja pēc divu nedēļu balināšanas jaunais tonis apmierina, varat pārtraukt balināšanu. Gan zinātne, gan pieredze rāda, ka balināšanas efekts pēc 4 nedēļu balināšanas vairs nepalielinās.

 Kapju nēsāšanas ilgums diennaktī ir 2-8 h. Ja nesaskaraties ar jutīgumu, varat pat iet gulēt ar tām, tikai atcerieties – ļoti svarīgi ir pirms naktsmiera notīrīt lieko materiālu pie smaganām un aukslējām. Ja Jums ir jutīgi zobi, tad balinātāju kapē nevajadzētu atstāt uz nakti- sāciet ar divām stundām diennaktī, bet ja arī tad zobi ir jutīgi- jāsamazina kapju nēsāšanas laiks līdz atradīsiet sev piemērotāko.

Labu un ātru efektu var sasniegt, ievietojot kapes gan 2 h dienā, gan ejot gulēt. Ja Jums ir jutīgi zobi un nevēlaties lietot balinātāju visu nakti, varat arī izmantot pārvietošanās laiku uz darbu un mājup, kas bieži vien aizņem pāris stundas. Svarīgi ir atrast diennaktī tās pāris stundas, kuru laikā Jūs neēdat, nedzerat, nekošļājat košļājamo gumiju, utml, lai ievietotu kapes ar balinātaju.

Ko darīt, ja sākas pastiprināts zobu jutīgums? 

Zobu jutīgums ir visbiežāk sastopamais blakusefekts balināšanai. Tāpēc balināšanas laikā jālieto zobu jutību mazinošu pastu. Parasti jutība paaugstinās zobu kakliņa rajonā jeb pie smaganām, īpaši, ja tās ir atkāpušās. Ja Jūsu zobi kļūst izteikti jutīgi, Jums jāpārtrauc balināšanu un jāatsāk pēc 2–3 dienām. 

Zobu jutīguma gadījumā varat ievietot jutību samazinošo gēlu (speciali tam paredzēts gēls, ko var iegādāties klīnikā) kapē uz stundu dienā.

Arī amorfā kalcija (MI Paste Plus) zobu pastas aplicēšana 2 reizes dienā (var arī uz nakti, ievietojot kapē) vairākas dienas no vietas mazina zobu jutību. Ja Jūs tomēr uztrauc iespējamās problēmas ar jutīgumu un tā samazināšanu, konsultējieties ar savu zobārstu! 

Ja Jūsu zobi jau iepriekš ir bijuši īpaši jutīgi, pareizāk būtu divas nedēļas pirms balināšanas kursa pāris reižu dienā lietot zobu jutību mazinošo zobu pastu.

Ko darīt, ja zobi tomēr nekļūst baltāki?

Diemžēl tonis, līdz kuram zobs var tikt izbalināts ir ļoti individuāls. Pat blakus esošo zobu tonis var atšķirties. To ietekmē dažādi faktori, piemēram, zoba sklerotizācija, plombu apjoms un izvietojums, iedzimtība, emaljas biezums. Tomēr pārbaudiet, vai Jūsu balinātāja derīguma termiņš nav beidzies, vai arī tas nav ilgstoši turēts atvērtā veidā siltumā. Ja tomēr balināšanas rezultāts neapmierina, tad venīru vai kroņu risinājums noteikti palīdzēs.

Ko nozīmē tas, ka uz zobiem pirms balināšanas vai tās laikā parādās balti plankumi?

Esošie baltie plankumi kļūs izteikti gaišāki dažu pirmo dienu laikā, bet pamazām kontrasts starp plankumiem un pārējo zobu mazināsies. 

Ir iespējams, ka jaunus baltos plankumus pamanīsiet uz saviem zobiem balināšanas kursa laikā– tie ir bijuši uz zoba pirms balināšanas, tikai mazāk pamanāmi. Neuztraucieties – zobam kļūstot baltākam, tie izzudīs. Iespējams, plankumus varēs pamanīt uzreiz pēc tam, kad kape būs turēta visu nakti, bet dienas laikā tie mazināsies.

Daži zobi var šķist kā noklāti ar gaišākiem laukumiem. Zobam kļūstot baltākam, vispirms izbalē gaišākās vietas un tikai pēc tam – tumšākās. Pēc aptuveni nedēļas tas vairs nebūs pamanāms un zobu tonis izlīdzināsies.

Kā jutīsies manas smaganas?

Svarīgi ir pievērst uzmanību balinātaja apjomam, ko ievietojat kapē- ja to ievietosiet pārak daudz, liekais gēls caur kapes malu izspiedīsies ārā un kairinās smaganas. Lieko gēlu jānotīra no smaganām un aukslejām, un nākamajā reizē noteikti jāsamazina tā apjoms.

Ja tomēr gēls tiek uz smaganām, nesatraucieties, jo balinošajiem materiāliem piemīt arī spēja ārstēt smaganas, mazinot iekaisumu un paātrinot sadzīšanu. Tas ir veids, kā šī tehnoloģija tika atklāta – sākotnēji tā bija paredzēta smaganu iekaisuma mazināšanai!

Kas notiks ar plombām? 

Ja jums ir plombas priekšējos zobos, pēc balināšanas tās var nākties mainīt, lai to toņi atbilstu jaunajiem zobu toņiem, jo balinātājs padara gaišāku Jūsu zobu, nevis plombu. Kad būsiet ieguvis vēlamo zobu toni, zobārsts šīs plombas aizvietos ar gaišākām – zobu toņiem atbilstošākām. Ņemiet vērā, ka līdz plombu mainīšanai nāksies pagaidīt pāris nedēļas, kamēr zobu atstās liekais skābeklis, kas traucē plombas polimerizācijas procesam.

Cik ilgi saglabāsies balināšanas efekts? Vai man būs atkārtoti jābalina zobi?

Parasti jaunā zobu krāsa saglabājas ilgstoši, pat gadiem. Tomēr, ja lietojat daudz kafijas, sarkanvīnu vai kādu citu krāsojošu produktu, zobi var viegli ietonēties. Smēķēšana izraisa zobu krāsas pasliktināšanos, tāpēc balināšanas iedarbība var būt nepilnvērtīga un zobi ietonēsies ātrak.

Veiciet atsvaidzinošo balināšanu pēc gada. Taču to var veikt arī pēc pusgada,  vai pēc nepieciešamības jebkurā laikā. Atkārtotai balināšanai nav nepieciešams ilgs laiks – vidēji tas aizņem vienu nedēļu.

Vai balināšana nodara kaitējumu zobiem un smaganām?

Pētījumi liecina, ka zobu balināšana, izmantojot Zobārstniecībā Pērle ieteikto mājās balināšanas sistēmu, ir pilnīgi droša gan zobiem, gan pārējiem mutes audiem. Šo 10% karbamīda peroksīdu (10% CP) kaitīguma ziņā var pielīdzināt vienam gāzētajam dzērienam, turklāt balināšanas materiālam ir neitrāls pH līmenis.

Dažkārt rodas problēmas ar interneta veikalā iegādātiem balināšanas komplektiem, jo daži no tiem satur skābi, kas var nodarīt bojājumus zobiem un samazināt zoba emalju. Šī skābe var būt pat ļoti kaitīga zobam! 

Zobu balināšanas tehnoloģija nav piemērota visiem. Ir situācijas, kad balināšana ir gandrīz neiespējama, piemēram, kad uz priekšzobiem ir kroņi vai lielas plombas, vai arī tie ir nodiluši un plašā apjomā zaudējuši zobu emalju. Konsultējieties ar savu zobārstu vai higienistu.

Mājas balināšanas instrukcija

Ievietojot:

  • Tīriet zobus  ar  zobu jutību samazinošo zobu pastu divas minūtes divas reizes dienā. Lietojiet kapes uz tīriem zobiem.
  • Sagatavojiet kapi, ievietojot nedaudz balinātāja katrā nodalījumā; ar laiku Jūs iemācīsieties ielikt pareizo devu, lai gar kapes malu neizspiežas balinātājs.
  • Ievietojiet kapi mutē un pārliecinieties, ka tā ir pareizi iesēdusies.
  • Noņemiet, ja tāds ir, lieko balināšanas materiālu ar ausu kociņu vai salveti.
  • Nenorijiet pārpalikušo materiālu.

 

Izņemot:

  • Izņemiet kapes un izskalojiet muti ar ūdeni.
  • Iztīriet zobus ar jutību mazinošu zobu pastu.
  • Iztīriet kapes ar aukstu ūdeni un birstīti! Neizmantojiet kapju tīrīšanai karstu ūdeni, nedezinficējiet kapes ar verdošu ūdeni!
  • Atstājiet kapes atvērtā kastītē, lai izvēdinās un nožūst.
  • Pārliecinieties, ka kapes netiks nomestas vai kā savādak bojātas, un novietojiet tās rūpīgi kastītē.

Implantu kopšana

Paldies, ka izvēlējāties Zobārstniecības Pērle pakalpojumus! 

Pareiza implantu balstītu kroņu vai konstrukciju kopšana ir ļoti būtisks ilgtermiņa kalpošanas priekšnosacījums. Implantu integrācija kaulā ir tiešā veidā atkarīga no to apņemošo audu veselīguma un baktēriju klātbūtnes. Arī pārmērīgas slodzes nav tiem piemērotas. Lai ieguldītās pūles un līdzekļi Jūs ilgi priecētu, nepieciešams ievērot sekojošos nosacījumus. 

  1. Tīrīšana. Gluži kā vienmēr, zobus jātīra divas reizes dienā pēc ēšanas ar neabrazīvu zobu pastu un mīkstu zobu birsti. Pievērsiet sevišķu uzmanību līnijai, kur smagana piekļaujas kronim. 
  2. Mutes dobuma tīrīšanas palīglīdzekļi. Bez parastā vai tiltu zobu diega lietošanas (tos lietojot, netraumējiet smaganu!) mūsu ieteikums ir reizi dienā pirms zobu tīrīšanas lietot mutes irigatoru. Viens no biežākajiem iemesliem implantu zaudēšanai ir starp kroni un smaganu iestrēdzis pārtikas produkta gabaliņš (šķiedra, sēnala, popkorns un tml.), kas, ilgstoši neizņemts, izsauc periimplantītu. Vislabāk šādu situāciju novērsīs regulāra irigatora lietošana (izvēlieties spiedienu, kas netraumē samaganu!). Arī starpzobu birstītes un mutes skalojamie līdzekļi var lieti noderēt.
  3. Regulārs higienista apmeklējums. Šis punkts ir ārkārtīgi būtisks implantu ilgtermiņa kalpošanā. Tieši higiēnists ir tas, kurš, regulāri monitorējot situāciju mutes dobumā, Jums palīdzēs izvēlēties pareizāko ikdienas kopšanas veidu un vērsīs uzmanību uz problēmām.
  4. Regulārs zobārsta apmeklējums.  Implanta veslības uzturēšanai nepieciešams monitorēt kaula un smaganas līmeni ap implantu, slodzes, stabilitāti un citus aspektus. Iesakām pirmo reizi veikt apskati pus gadu pēc implanta protezēšanas, pēc tam reizi gadā, vai kā norādīs Jūs zobārsts.
  5. Izvairieties no pārmērīgām slodzēm uz implanta. Nepareiza zobu lietošana, kā piemēram dažādu priekšmetu sakošana/atkošana ar zobu palīdzību, bruksisms, sports vai kādas citas nodarbes var radīt pārmērīgu slodzi uz implanta. Turklāt, košanas slodze dzīves laikā var mainīties. Daži no iemesliem ir zobu zaudēšana, stress, parafunkcijas attīstīšanās. Visbiežāk ir iespējams risinājums. Piemēram, veiciet ieradumu pārskatīšanu. Ja zobārsts ir nozīmējis nakts kapes lietošanu, tā ir jālieto ik reizi, kad iemiegat, arī pudienas laikā.
  6. Regulāri veiciet implanta balstītā kroņa vai konstrukcijas paškontroli. Tīrot zobus, regulāri pievērsiet uzmanību smaganas krāsai ap implantu, asiņošanai, kroņa vai konstrukcijas kustīgumam, redzamām plaisām vai plīsumiem. Ja redzat ko neparastu, steidzami zvaniet uz Zobārstniecību Pērle!
  7. Pareizi ēšanas paradumi. Izvairieties no ķepīgiem un cietiem ēdieniem, piemēram, īrisiem, cietiem riekstiem, griljāžas uc. 
  8. Vispārējās veselības uzturēšana. Diemžēl, pasliktinoties veselībai arī implanta integrācija kaulā ir apdraudēta. Veselīga diēta, kaitīgu ieradumu izskaušana (tabaka, alkohols) , kā arī regulāra veselības monitorēšana ir priekšnosacījums ilgtermiņa implantu kalpošanai.

Kā pareizi kopt izņemamo protēzi

Izņemamo protēžu kalpošanas ilgums tiek uzskatīts 3-5 gadi. Taču, iespējams, tās kalpos ilgāk, ja pareizi tās valkāsiet un kopsiet.

    1. Katra protēze sākumā ir jāievalkā. Droši nāciet uz korekciju (pirmā pusgada laikā tas ir bez maksas pakalpojums). Pirms nākšanas pārliecinieties, ka uzberztā tulzna ir redzama ( pāris reizes paēdiet ar to)
    2. Tīriet protēzi virs izlietnes, kas piepildīta ar ūdeni, vai ielieciet tās pamatnē auduma gabalu, lai, protēzei krītot, tā nesaplīst. Plīsumi netiek laboti par garantiju, ja vien nav uzskatāmi redzams cits iemesls tās plīšanai. To izvērtēs laboratorija.
    3. Noskalojiet protēzi siltā vai vēsā ūdenī ( nekādā gadījumā karstā!) no visām ēdiena atliekām.
    4. Lietojot zobārsta ieteikto līdzekli un birstīti, notīriet visas protēzes virsmas. Tīrot protēzi, nepielietojiet spēku, citādi var rasties plaisas un plīsumi, kā arī var salocīties skavas.
  • Protēzes katru dienu atbilstoši instrukcijā paredzētajam laikam jāiemērc attīrošajā šķīdumā, ko ieteiks jūsu zobārsts. Tas palīdzēs attīrīt plastmasas poras no mikrobu toksīniem, kā arī no pigmenta. 
  1. Pēc izmērcēšanas protēze ir obligāti jānoskalo zem tekoša ūdens ( ne karsta!).

Daži vērtīgi padomi:

Pēc katras ēšanas protēzi jāizņem no mutes un jānoskalo, jo zem protēzes vienmēr nokļūst ēdiena paliekas. Arī mute jāizskalo.

Ārkārtīgi svarīgi ir rūpīgi iztīrīt jūsu atlikušos zobus, smaganas un mēli. Tas atbrīvos tos no ēdiena atliekām un aplikuma, kā arī stimulēs asins cirkulāciju- tādējādi jūs uzturēsiet labu mutes veselību, kā arī paildzināsiet protēzes kalpošanas  ilgumu. Tas ir jādara vismaz divas reizes dienā- pēc brokastīm un vakariņām. Taču ieteicams pilnu tīrīšanas procedūru veikt pēc katras ēdienreizes.

Ja jūs lietojat protēžu līmi, to būs ērtāk noņemt ar salvetes palīdzību- gan no protēzes, gan no gļotādas. 

 Ja jūtat, ka protēze uzberzusi tulznu, steidzieties pie zobārsta! Tikai ņemiet vērā, ka nedrīkst ļaut tulznai sadzīt- zobārstam ir jāredz uzberztā vieta. 

 Parciālo protēzi nekad neievietojiet ar pretējās zobu rindas palīdzību- tas ātrāk iznēsās skavas, turklāt tā var salauzt protēzi. Protēze jāievieto ar pirkstu palīdzību. 

Ja jūtat, ka plate ir kļuvusi vaļīga vai vairs nesēž kā agrāk, nemēģiniet pats to pielabot, dodieties pie zobārsta.

 Ņemiet vērā- ja ilgstoši nenēsāsiet izņemamo protēzi, tā vairs nederēs. Dažkārt pietiek ar vairākām nedēļām.

Kapju kopšana

Nakts kapes kopšana

  1. Vakarā nakts kapi ievieto mutē pēc zobu trīšanas (uz tīriem zobiem!).
  2. No rīta pēc nakts kapes izņemšanas to tīra ar zobu birsti un ūdeni. Var lietot maigus tīrīšanas līdzekļus (trauku mazgāšanas līdzekli), kā arī tam paredzētus speciālus kopšanas līdzekļus ( meklējiet interneta veikalā vai aptiekā).
  3. Nakts kapi var uzglabāt gan iemērktu ūdenī, gan  sausu.
  4. Regulāri pārbaudiet vai nakts kapē nav parādījušies defekti. Ja radušies  caurumi, ir nepieciešama jauna kape.
  5. Neaizmirstiet, ka ar nakts kapi nedrīkst ēst un smēķēt.

 

Miorelaksējošās kapes kopšana

Miorelaksējošā kape tiek koriģēta atbilstoši sakodienam. Uzlabojoties locītavas un muskuļu veselībai, Jūsu sakodiens var mainīties. Tāpēc pēc ārsta ieteiktā laika perioda atkārtoti jāierodas uz sakodiena korekciju.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka plīsusi nakts kape netiek atjaunota par velti. Šādā gadījumā ir atkārtoti jāizgatavo jauna kape par pilnu maksu.

  1. Vakarā nakts kapi ievieto mutē pēc zobu trīšanas (uz tīriem zobiem!).
  2. No rīta pēc nakts kapes izņemšanas to tīra ar zobu birsti un ūdeni. Var lietot maigus tīrīšanas līdzekļus (trauku mazgāšanas līdzekli), kā arī tam paredzētus speciālus kopšanas līdzekļus ( meklējiet interneta veikalā vai aptiekā).
  3. Ieteicams ik dienas to iemērkt speciālā attīrošā šķīdumā, kas to atbrīvos no mikrobu toksīniem ( izņemamo protēžu kopšanas tabletes vai cits specializētais līdzeklis)
  4. Nakts kapi var uzglabāt gan iemērktu ūdenī, gan  sausu, tai paredzētā trauciņā.
  5. Regulāri pārbaudiet, vai nakts kapē nav parādījušies defekti. Ja radušies  caurumi, ir nepieciešama jauna kape.
  6. Neaizmirstiet, ka ar nakts kapi nedrīkst ēst un smēķēt.

Kompozīta restaurāciju kopšana

Paldies, ka izvēlējāties Zobārstniecības Pērle pakalpojumus kompozīta restaurāciju veikšanai! Lai nodrošinātu Jūsu restaurāciju ilgu un efektīvu kalpošanu, iesakām sekot mūsu ieteikumiem:

 

1.Ikdienas mutes dobuma kopšana

  • Tīriet zobus divreiz dienā, pēc rīta un vakara ēšanas.
  • Lietojiet neabrazīvu zobu pastu! Iesakām pastas, kam abrazivitātes jeb RDA indekss ir zem 30 –  Elmex sensitive, Opalescence, vairums pastu, kas domātas jutīgiem zobiem.
  • Izmantojiet mīkstu zobu suku! Ja higienists atzīst, ka nepieciešams uzlabot zobu tīrīšanas tehniku, iesakām lietot elektriskās zobu birstes, ieteicams ar taimeri, vibrācijām un spiediena sensoru. Ja Jūsu tīrīšanas tehnika ir nevainojama, noderēs vienkārši soft birste.
  • Iesakām lietot mutes irigatoru! Zinātne un prakse ir pierādījusi, mutes irigators ievērojami uzlabo mutes dobuma higiēnu. Ne velti to dēvē par “šķidro zobu diegu slinkajiem”.
  • Izmantojiet zobu diegu! Katru dienu pēc ēdienreizes vai pirms gulētiešanas izmantojiet zobu diegu, lai novērstu aplikuma uzkrāšanos ap restaurācijām.
  • Mutes skalošanas līdzeklis. Apsveriet mutes skalošanas līdzekļu ar antibakteriālu efektu lietošanu, lai mazinātu baktēriju augšanu. Taču visi līdzekļi, kas satur Hlorhexidīnu pigmentēs Jūsu restaurācijas!

 

2. Uztura ieteikumi

  • Izvairieties no stipras košļāšanas uz restaurācijām. Laiks, kādu Jūsu restaurācija kalpos, var tikt ievērojami pagarināts, izvairoties no cietiem ēdieniem (piemēram, riekstiem, ledus, skrimšļiem) un objektiem (piemēram, pildspalvām, nagiem, diegiem).
  • Nekošļājiet košļājamo gumiju ilgāk par 5 minūtēm. Tas lieki trenēs košanas muskuļus un deldēs Jūsu restaurācijas.
  • Pārtika un dzērieni: Produkti, kas var iekrāsot Jūsu zobus vai restaurācijas (piemēram, kafija, sarkanvīns, tabakas izstrādājumi) pigmentēs Jūsu restaurācijas.

 

3. Regulāras vizītes pie zobārsta, higienista

  • Regulāra restaurāciju uzturēšana. Apmeklējiet savu zobārstu regulāri – ieteicams vismaz reizi gadā – lai pārliecinātos, ka Jūsu kompozīta restaurācijas ir labā stāvoklī un nav nekādu problēmu. Šīs vizītes laikā tiks veikta restaurāciju pulēšana un nelielu defektu slēgšana. Kompozīta virsmas dilstot kļūst matētas, tādējādi pastiprinās pigmenta uzkrāšanās, turklāt to virsmā var atvērties poriņas, kas veidojas kompozītā tā ieklāšanas laikā.
  • Regulāras higienas procedūras. Veiciet regulāras profesionālas zobu higienas procedūras, taču ievērojiet- veiciet tās pirms restaurāciju uzturēšanas procedūras!
  • Aizsargājiet zobus ar nakts kapi. Lai pasargātu restaurācijas no dilšanas un lūzumiem, lietojiet kapes. Kompozīta materiāls ir mīkstāks par zobu. Higienists vai zobārsts ieteiks, kāda veida kapes jālieto. Ja nodarbojaties ar sportu, izmantojiet sporta aizsargu, lai pasargātu zobus no traumām.
  • Restaurācijas lūzuma vai traumas gadījumā nekavējoties sazinieties ar savu zobārstu!
  1. Balināšana. Ja pirms restaurācijām Jums ir veikta balināšanas procedūra, iesakām turpināt zobu mirdzuma uzturēšanu ar regulāru balināšanu. Ja ir mainījusies zobu forma, ir nepieciešams izgatavot jaunu balināšanas kapi. Balinātāju aplicējiet uz virsmas, kas nav klāta ar kompozītu. Ja lietosiet 10% CP Opalescence gēlu, nav ierobežojumu uzturēšanas kursu garumam un biežumam, taču mūsu vērojums ir -mirdzuma uzturēšanai parasti pietiek ar vienas nedēļas ilgu kursu reizi pusgadā. 

Kroņu un tiltu kopšana

Paldies, ka izvēlējāties Zobārstniecību Pērle! Lai ieguldītais darbs un līdzekļi Jūs priecētu ilgtermiņā, lūdzam ievērot šādus kroņu/tiltu kopšanas principus.

  1. Mutes dobuma ikdienas rūpīga kopšana. Gluži kā vienmēr – mīksta birste, neabrazīva zobu pasta, tīrīšana 2x dienā pēc ēšanas, kā arī diegošana vismaz reizi dienā pirms tīrīšanas. Tas palīdzēs uzturēt  veselīgu vidi mutes dobumā, izvairīties no iekaisuma un kariesa veidošanās ap restaurācijām.
  2. Lietojiet papildus līdzekļus! Jebkuras restaurācijas, īpaši kroņi un tilti apgrūtina ikdienas kopšanu. Tādēļ iesakām lietot mutes irigatoru  ( “Waterpik”- varat iegādāties mūsu zobārstniecībā) un īpašu tiltu diegu (Oral B“Superfloss”). Noderēs arī mutes skalojamie līdzekļi un starpzobu birstītes. Lūdziet padomu savam zobu higiēnistam, kuri papildus kopšanas līdzekļi Jums labāk noderēs!
  3. Izvairieties no cietiem un lipīgiem ēdieniem! Rieksti, ledus, kauliņi, skrimslīši, cieti našķi var salauzt jūsu kroņus vai tiltus. Taču īrisi, košļājamās gumijas vai griljāžas var būt atcementēšanās iemesls.
  4. Izvairieties no krāsojošiem ēdieniem vai medikamentiem (dzelzs preparāti)! Neskatoties uz to, ka šīs restaurācijas ir glazētas, tās var iekrāsoties, ja bieži lietosiet sarkanvīnu, tēju, meža mellenes, utt., vai arī smēķēsiet. Ja nu tas ir noticis, higienista apmeklējums var palīdzēt.
  5. Lietojiet nakts kapi! Ja zobārsts ir ieteicis, Jums jālieto nakts kape vienmēr, kad dodaties gulēt.  Tai kalpojot parādīsies plaisas vai caurumi- tā ir jūsu atbildība sekot tās kvalitātei. Vēršoties pie zobārsta ar lūzumu vai atcementēšanos, Jums jāierodas ar nakts kapi, lai zobārsts pārliecinātos par šīs aizsardzības ievērošanu.
  6. Nelietojiet zobus instrumentu vietā! Diedziņu vai nagu atkošana, sēkliņu tīrīšana, iepakojumu atvēršana, u.c. ieradumi novedīs pie restaurāciju lūzumiem un nevienmērīgas nodilšanas.
  7. Regulāras vizītes pie higienista un zobārsta. Regulārs higienista apmeklējums  palīdzēs uzturēt veselīgu mutes dobuma vidi. Taču zobārsta apmeklējums ir svarīgs, lai monitorētu plaisu un nodiluma parādīšanos.
  8. Pareiza rīcība ārskārtas gadījumā. Ja ir notikusi atcementēšanās, Jums ir noteikti jāsaglabā  kronis vai tilts un steidzami jāvēršas mūsu zobārstniecībā. Ja parādījusies plaisa vai atlecis gabaliņš no porcelāna, nekavējoties informējiet savu ārstu.
  9. Paškontrole- ikdienā kojot pievērsiet uzmanību šādām pazīmēm: restaurāciju kustīgums, plaisas, iekaisums vai jutīgums to rajonā. Ja esat pamanījis kādu pazīmi, nekavējoties informējiet savu ārstu.

Nakts kapju kopšana

  1. Vakarā nakts kapi ievieto mutē pēc zobu trīšanas (uz tīriem zobiem!).
  2. No rīta pēc nakts kapes izņemšanas to tīra ar zobu birsti un ūdeni. Var lietot maigus tīrīšanas līdzekļus (trauku mazgāšanas līdzekli), kā arī tam paredzētus speciālus kopšanas līdzekļus ( meklējiet interneta veikalā vai aptiekā).
  3. Nakts kapi var uzglabāt gan iemērktu ūdenī, gan  sausu.
  4. Regulāri pārbaudiet vai nakts kapē nav parādījušies defekti. Ja radušies  caurumi, ir nepieciešama jauna kape.

Neaizmirstiet, ka ar nakts kapi nedrīkst ēst un smēķēt.

Miorelaksējošās kapes kopšana

Miorelaksējošā kape tiek koriģēta atbilstoši sakodienam. Uzlabojoties locītavas un muskuļu veselībai, Jūsu sakodiens var mainīties. Tāpēc pēc ārsta ieteiktā laika perioda atkārtoti jāierodas uz sakodiena korekciju.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka plīsusi nakts kape netiek atjaunota par velti. Šādā gadījumā ir atkārtoti jāizgatavo jauna kape par pilnu maksu.

Vakarā nakts kapi ievieto mutē pēc zobu trīšanas (uz tīriem zobiem!).

No rīta pēc nakts kapes izņemšanas to tīra ar zobu birsti un ūdeni. Var lietot maigus tīrīšanas līdzekļus (trauku mazgāšanas līdzekli), kā arī tam paredzētus speciālus kopšanas līdzekļus ( meklējiet interneta veikalā vai aptiekā).

Ieteicams ik dienas to iemērkt speciālā attīrošā šķīdumā, kas to atbrīvos no mikrobu toksīniem ( izņemamo protēžu kopšanas tabletes vai cits specializētais līdzeklis)

Nakts kapi var uzglabāt gan iemērktu ūdenī, gan  sausu, tai paredzētā trauciņā.

Regulāri pārbaudiet, vai nakts kapē nav parādījušies defekti. Ja radušies  caurumi, ir nepieciešama jauna kape.

Neaizmirstiet, ka ar nakts kapi nedrīkst ēst un smēķēt.

Pēc augmentācijas

  • Lietojiet aukstu kompresi (tās pagatavošanai var izmantot ledu vai saldētu produktu, ietītu celofānā un pēc vēlēšanās plānā papīra vai virtuves dvielī), pirmās 2 stundas 15 minūtes pārmaiņus turiet/neturiet piespiestu operācijas rajonam no ārpuses. Turpmāko 12 stundu laikā atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Tas mazinās tūsku un asinsizplūduma rašanās iespēju.
  • Zāļu lietošana:
    • Antibiotikas …………….Pa 1 tabletei …..X dienā …….. ēšanas
    • Pretsāpju/pretiekaisuma līdzeklis…………………
  • Pretsēnīšu preparāts …………1 tablete 2 stundas pēc pirmās antibiotiku tabletes
  • Probiotiķis ……………  visa antibiotiku kursa garumā- vismaz 2 h pirms vai pēc antibiotiku tabletes.
  • Antibakteriālais skalošanas līdzeklis Curasept …………dienas pa 30 sekundēm 2Xdienā pēc zobu tīrīšanas.
  • Ēšana:
    • Ēst nedrīkst 2 stundas pēc operācijas
    • Pirmajā diennaktī ieteicama šķidra un remdena barība
    • Turpmākajā nedēļā ēdiet mīkstu barību un izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņas, popkorns, rieksti.
    • 7 dienas izvairieties no alkohola, sevišķi no alus un vīna!

 

  • Fiziskās aktivitātes:
    • Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm,
    • Izvairieties no pirts un karstas vannas ….. dienas
  • Smēķēšana: nedēļu pirms un 10 dienas pēc operācijas nedrīkst smēķēt– tabaka negatīvi ietekmē bioloģiskos procesus un brūci.
  • Operācijas rajona kopšana: Mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē. Tāpēc operācijas rajonu tīriet maigi, bet ļoti rūpīgi. Neaiztieciet brūci ar pirkstiem vai kādiem citiem priekšmetiem.
  • Asiņošana: Ja pirmās diennakts laikā brūce nedaudz asiņo, tas ir normāli. Lietojiet aukstu kompresi asiņošanas apturēšanai kā aprakstīts 2. punktā. Ja asiņošana ir stipra, ziņojiet  Pērles administratorei (telefona nr. lapas apakšā) vai vērsieties Stomatoloģiskā Institūta diennakts punktā.
  • Šuves ir jānoņem …………………….
  • Nesatraucieties šādās situācijās:
    •  pampums un sāpes ir normāla parādība. Pampums vislielākais ir 3. dienā. Ja implantācija veikta augšžoklī, var aizpampt acs. Sāpes parasti stiprākās ir 2., 3. dienā. Lietojiet izrakstīto pretsāpju līdzekli!
    • Ja ievietots mākslīgais kauls, iespējams, ka pirmās dienas degunā un mutē var nonākt mazi graudiņi.

Nākamais ārstēšanas etaps ir paredzēts:

Pēc implantācijas

  • Lietojiet aukstu kompresi (tās pagatavošanai var izmantot ledu vai saldētu produktu, ietītu celofānā un pēc vēlēšanās plānā papīra vai virtuves dvielī), pirmās 2 stundas 15 minūtes pārmaiņus turiet/neturiet piespiestu operācijas rajonam no ārpuses. Turpmāko 12 stundu laikā atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Tas mazinās tūsku un asinsizplūduma rašanās iespēju.
  • Zāļu lietošana:
    • Antibiotikas …………….Pa 1 tabletei …..X dienā …….. ēšanas
    • Pretsāpju/pretiekaisuma līdzeklis…………………
  • Pretsēnīšu preparāts …………1 tablete 2 stundas pēc pirmās antibiotiku tabletes
  • Probiotiķis ……………  visa antibiotiku kursa garumā- vismaz 2 h pirms vai pēc antibiotiku tabletes.
  • Antibakteriālais skalošanas līdzeklis Curasept …………dienas pa 30 sekundēm 2Xdienā pēc zobu tīrīšanas.
  • Ēšana:
    • Ēst nedrīkst 2 stundas pēc operācijas
    • Pirmajā diennaktī ieteicama šķidra un remdena barība
    • Turpmākajā nedēļā ēdiet mīkstu barību un izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņas, popkorns, rieksti.
    • 7 dienas izvairieties no alkohola, sevišķi no alus un vīna!

 

  • Fiziskās aktivitātes:
    • Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm,
    • Izvairieties no pirts un karstas vannas ….. dienas
  • Smēķēšana: nedēļu pirms un 10 dienas pēc operācijas nedrīkst smēķēt– tabaka negatīvi ietekmē brūci.
  • Operācijas rajona kopšana: Mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē. Tāpēc operācijas rajonu tīriet maigi, bet ļoti rūpīgi. Neiztieciet brūci ar pirkstiem vai kādiem citiem priekšmetiem.
  • Asiņošana: Ja pirmās diennakts laikā brūce nedaudz asiņo, tas ir normāli. Lietojiet aukstu kompresi asiņošanas apturēšanai kā aprakstīts 2. punktā. Ja asiņošana ir stipra, zvaniet uz Pērli (telefona nr. lapas apakšā) vai vērsieties Stomatoloģiskā Institūta diennakts punktā.
  • Lai gan pēc implantācijas tas ir retums, tomēr pampums un sāpes ir normāla parādība. Pampums vislielākais ir 3. dienā. Ja implantācija veikta augšžoklī, var aizpampt acs. Sāpes parasti stiprākās ir 2.,3. dienā. Lietojiet izrakstīto pretsāpju līdzekli!
  • Šuves ir jānoņem…………………..

Nākamais ārstēšanas etaps ir paredzēts:Lietojiet aukstu kompresi (tās pagatavošanai var izmantot ledu vai saldētu produktu, ietītu celofānā un pēc vēlēšanās plānā papīra vai virtuves dvielī), pirmās 2 stundas 15 minūtes pārmaiņus turiet/neturiet piespiestu operācijas rajonam no ārpuses. Turpmāko 12 stundu laikā atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Tas mazinās tūsku un asinsizplūduma rašanās iespēju.

Zāļu lietošana:

Antibiotikas …………….Pa 1 tabletei …..X dienā …….. ēšanas

Pretsāpju/pretiekaisuma līdzeklis…………………

Pēc implantācijas (ar sinus liftu)

  • Lietojiet aukstu kompresi (tās pagatavošanai var izmantot ledu vai saldētu produktu, ietītu celofānā un pēc vēlēšanās plānā papīra vai virtuves dvielī), pirmās 2 stundas 15 minūtes pārmaiņus turiet/neturiet piespiestu operācijas rajonam no ārpuses. Turpmāko 12 stundu laikā atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Tas mazinās tūsku un asinsizplūduma rašanās iespēju.
  • Zāļu lietošana:
    • Antibiotikas …………….Pa 1 tabletei …..X dienā …….. ēšanas
    • Pretsāpju/pretiekaisuma līdzeklis…………………
  • Pretsēnīšu preparāts …………1 tablete 2 stundas pēc pirmās antibiotiku tabletes
  • Probiotiķis ……………  visa antibiotiku kursa garumā- vismaz 2 h pirms vai pēc antibiotiku tabletes.
  • Antibakteriālais skalošanas līdzeklis Curasept …………dienas pa 30 sekundēm 2Xdienā pēc zobu tīrīšanas.

  • Ēšana:
    • Ēst nedrīkst 2 stundas pēc operācijas
    • Pirmajā diennaktī ieteicama šķidra un remdena barība
    • Turpmākajā nedēļā ēdiet mīkstu barību un izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņas, popkorns, rieksti.
    • 7 dienas izvairieties no alkohola, sevišķi no alus un vīna!
  • Fiziskās aktivitātes:
    • Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm,
    • Izvairieties no pirts un karstas vannas ….. dienas
  • Lidot ar lidmašīnu un nirt nedrīkst………..dienas
  • Smēķēšana: nedēļu pirms un 10 dienas pēc operācijas nedrīkst smēķēt– tabaka negatīvi ietekmē bioloģiskos procesus un brūci.
  • Pirmo dienu laikā pēc operācijas izvairieties no: 
    • deguna šņaukšanas, sūkšanas ar salmiņu….. dienas
    • skalošanas….…..stundas
  • Operācijas rajona kopšana: Mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē. Tāpēc operācijas rajonu tīriet maigi, bet ļoti rūpīgi. Neiztieciet brūci ar pirkstiem vai kādiem citiem priekšmetiem.
  • Asiņošana: Ja pirmās diennakts laikā brūce nedaudz asiņo, tas ir normāli. Lietojiet aukstu kompresi asiņošanas apturēšanai kā aprakstīts 2. punktā. Ja asiņošana ir stipra, ziņojiet Pērles administratorei (telefona nr. lapas apakšā) vai vērsieties Stomatoloģiskā Institūta diennakts punktā.
  • Nesatraucieties šādās situācijās:
    •  pampums un sāpes ir normāla parādība. Pampums vislielākais ir 3. dienā. Ja implantācija veikta augšžoklī, var aizpampt acs. Sāpes parasti stiprākās ir 2.,3. dienā. Lietojiet izrakstīto pretsāpju līdzekli!
  • Šuves ir jānoņem…………………..
    • Ja ievietots mākslīgais kauls, iespējams, ka pirmās dienas degunā un mutē var nonākt mazi graudiņi.

 

  • Nākamais ārstēšanas etaps ir paredzēts:

Pēc zoba raušanas (ekstrakcijas)

  • Tampons jātur mutē no 30 min.līdz 1 stundai.
  • Ēst nedrīkst 2 stundas pēc raušanas. Turpmākajās dienās ēdiet mīkstu barību un labāk uz otras puses. Izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņas, popkorns, rieksti.
  • Lietojiet zāles, ko ārsts jums nozīmējis!
  • Ja raušana tika veikta augšžokļa sānu rajonā, pirmo dienu laikā pēc ekstrakcijas izvairieties no smēķēšanas, deguna šņaukšanas, sūkšanas ar salmiņu, spēcīgas skalošanas- tas var atraut izveidojušos recekli, kas nosedz savienojumu starp mutes dobumu un deguna blakusdobumu.
  • Lai gan labai mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē, operācijas rajonu tīriet maigi un uzmanīgi.
  • Sākot ar otro dienu, mute ir jāskalo ar ārsta nozīmēto skalošanas līdzekli- parasti 2xdienā. Ja skalojamais līdzeklis nav speciāli norādīts- lietojiet sālsūdeni (to var arī 3xdienā). Skalojiet uzmanīgi!  
  • Neaiztieciet brūci ar pirkstiem vai kādiem citiem priekšmetiem.
  • Dzīšanas periodā izvairieties no alkohola, sevišķi no alus un vīna! Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm, pirts un karstas vannas.
  • Pirms un pēc ekstrakcijas nedrīkst smēķēt– tabaka negatīvi ietekmē brūci.
  • Neliela asiņošana pēc raušanas ir parasta parādība, par ko nebūtu jāuztraucas, taču, ja brūce sāk stipri asiņot, turiet piespiestu (piekodiet) marles tamponu, kamēr asiņošana pāriet, neskalojiet-tas atraus jau izveidojušos recekli. Lieciet no ārpuses pret brūci piespiestu aukstu kompresi. Tās pagatavošanai varat lietot ledu vai saldētu produktu, ko ietiniet plānā dvielī. Ja arī tad asiņošana nerimstas, sazinieties ar mums vai zvaniet neatliekamai medicīniskai palīdzībai 113.
  • Arī sāpes ir normāla parādība ( derēs jebkuras pretsāpju tabletes), taču, ja brūces rajons stipri sāp arī trešā dienā, turklāt mutē parādās nepatīkama smaka vai garša, sazinieties ar mums.
  • Šuves, ja tādas ir, parasti tiek noņemtas 7.-10. dienā.

Pirms ķirurģiskās manipulācijas

  • Ieplānojiet no darba brīvas ……..dienas.
  • Parūpējieties, par savu veselību. Pirms ķirurģiskās manipulācijas nesmēķējiet, nelietojiet alkoholu; ja jūtaties slikti, brīdiniet ārstu.
  • Nodrošinieties ar norādītajām zālēm, aukstu kompresi.
  • ja vēlaties, ir iespējama medikamentoza baiļu mazināšana. Par to savlaicīgi paziņojiet ārstam vai administratorei. Šajā gadījumā jārēķinās, ka pēc operācijas nedrīkstēsiet sēdēt pie stūres.

Rekomendācijas retensijas periodam

  • Pēc aktīvās zobu pārvietošanas seko aktīvās retensijas periods, kura laikā stingri jāievēro ārsta norādījumi, jo zobiem sākumā ir spēcīga tendence atgriezties iepriekšējā pozīcijā. 

Turpmāk ārstēšanas rezultāta noturēšana notiek visa mūža garumā (mūža retensija). Jums jārēķinās ar papildus izdevumiem visa mūža garumā, jo retensijas kapju atjaunošana ir par maksu.

 

  • Ja vien ārsts nav noteicis savādāk, aktīvās retensijas periodā retensijas kapi jānēsā 3 mēnešus pa 20-22 stundām dienā, tad mēnesi jānēsā samazinot stundu skaitu līdz aptuveni 16 stundām diennaktī. Turpmāk retensijas kape jālieto katru nakti. Pēc 2-3 gadiem pie stabilas situācijas (zobi nav pārvietojušies, retensijas kape uzliekas bez spiediena, ja pāris naktis to neesat lietojis) iespējams izlaist vairākas naktis nedēļā. 

 

  • Ja retensijas kape ir bojāta, salauzta, ieplaisājusi, izdilusi vai kā tam līdzīgi, tā vairāk nepilda savas funkcijas un nenotur zobus precīzi vietā. Tādos gadījumos ir jāizgatavo jauna retensijas kape, ieteicams, pēc ārstēšanas beigās reģistrētās formas jeb “ideālā skana”.

 

  • Ja Jūsu zobu forma ir mainīta, piemēram veikta plombēšana vai cita veida restaurācija, kape vairs nederēs. Pēc katras šādas formas maiņas nepieciešama jauna kape un jauns „ideālais skans”, kas reģistrēs šo formu. Jūsu atbildība ir organizēt šī skana atjaunošanu! Skanu Jums ir iespējams saņemt stl formātā noglabāšanai un paša lietošanai- nosūtīšanai uz laboratorijām vai citām medicīnas iestādēm.

 

  • Katram pacientam kapju ilgtspējīgums ir dažāds (bruksistiem kapes kalpo īsāku laika posmu). Ir pacienti, kuriem kapes jāmaina reizi 3-5 mēnešos. Pat, ja retensijas kape nav bojāta, ieteicams pirmo reizi kapi atjaunot jau pēc pusgada, vēlāk reizi gadā, jo kapes dabīgi mēdz izvalkāties. Jaunā, pēc ideālā skana veidotā retensijas kape būs ciešāka, stingrāka un labāk turēs zobus pareizās pozīcijās. 

 

  • No Jums tiek sagaidīta godprātīga sadarbība retensijas kapju valkāšanā un retensijas uzturēšanā!

Porcelāna venīru/restaurāciju kopšana.

Paldies, ka izvēlējāties Zobārstniecību Pērle! 

Porcelāna venīru/restaurāciju kalpošanas ilgums ir atkarīgs no Jūsu rūpēm par tiem. Ieguldītais darbs, laiks un līdzekļi jūs ilgstoši priecēs, ja ievērosiet šādus pamatprincipus:

  1. Mutes dobuma ikdienas rūpīga kopšana. Gluži kā vienmēr – mīksta birste, neabrazīva zobu pasta, tīrīšana 2x dienā pēc ēšanas, kā arī diegošana vismaz reizi dienā pirms tīrīšanas. Tas palīdzēs uzturēt  veselīgu vidi mutes dobumā, izvairīties no iekaisuma un kariesa veidošanās ap restaurācijām.
  2. Kā papildus līdzekļus, kas varētu noderēt mutes dobuma kopšanā, iesakām mutes skalojamos līdzekļus, kas nesatur hlorheksidīnu, kā arī mutes irigatoru, piemēram, Waterpik. To var iegādāties mūsu zobārstniecībā vai interneta veikalā.
  3. Izvairieties no cietiem ēdieniem! Rieksti, ledus, kauliņi, skrimslīši, cieti našķi, pat cieti dārzeņi vai augļi var salauzt vai atcementēt Jūsu restaurācijas.
  4. Izvairieties no krāsojošiem ēdieniem vai medikamentiem (dzelzs preparāti)! Neskatoties uz to, ka šīs restaurācijas ir glazētas, arī tās var iekrāsoties, ja bieži lietosiet sarkanvīnu, tēju, meža mellenes, utt., vai arī smēķēsiet. Ja nu tas ir noticis, higienista apmeklējums var palīdzēt.
  5. Lietojiet nakts kapi! Ja zobārsts speciāli nav norādījis, Jums jālieto nakts kape vienmēr, kad dodaties gulēt.  Tām kalpojot parādīsies plaisas vai caurumi- tā ir jūsu atbildība sekot tās kvalitātei. Vēršoties pie zobārsta ar lūzumu vai atcementēšanos, Jums jāierodas ar nakts kapi, lai zobārsts pārliecinātos par šīs aizsardzības ievērošanu.
  6. Nelietojiet zobus instrumentu vietā! Diedziņu vai nagu atkošana, sēkliņu tīrīšana, iepakojumu atvēršana, u.c. ieradumi novedīs pie porcelāna lūzumiem un nevienmērīgas nodilšanas.
  7. Regulāras vizītes pie higienista un zobārsta. Regulārs higienista apmeklējums  palīdzēs uzturēt veselīgu mutes dobuma vidi. Taču zobārsta apmeklējums ir svarīgs, lai monitorētu plaisu un nodiluma parādīšanos.
  8. Pareiza rīcība ārskārtas gadījumā. Ja ir notikusi atcementēšanās, Jums ir noteikti jāsaglabā venīrs vai kronis un steidzami jāvēršas mūsu zobārstniecībā. Ja parādījusies plaisa vai atlecis gabaliņš no porcelāna, steidzami zvaniet mūsu administratorei!